Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących i kształtowanie nowych, z respektowaniem procesów naturalnych. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach zadaniem gospodarki leśnej jest zapewnienie trwałości lasu i ciągłości jego wielofunkcyjnej roli w zagospodarowaniu przestrzennym kraju.

 Lasy jako zbiorowiska długowieczne i wielkopowierzchniowe wywierają ogromny wpływ na zachowanie równowagi w przyrodzie. Stan tej równowagi zależy od stopnia zróżnicowania lasów i ich potencjału przyrodniczego. Lasy w znacznym stopniu wpływają też na kształtowanie się warunków klimatycznych, stosunków wodnych i procesów glebotwórczych.

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących i kształtowanie nowych, z respektowaniem procesów naturalnych poprzez:
a) stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych,
b) kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
c) zapewnianie produkcji drewna i użytków niedrzewnych.

Cele i sposoby ich realizacji określane są na etapie sporządzania projektu planu urządzenia lasu.

Hodowla lasu obejmuje wszystkie zabiegi począwszy od zakładania upraw poprzez pielęgnację, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne a także właściwie prowadzone trzebieże, aż do różnych rodzajów rębni.

Zestawienie zadań z hodowli lasu na lata 2023-2032 opracowano na podstawie wskazań gospodarczych określonych przy inwentaryzacji oraz na podstawie wykazu cięć w zakresie powierzchni planowanych do użytkowania rębnego.

 

Rozmiar prac z zakresu hodowli lasu na bieżący okres gospodarczy dla Nadleśnictwa Koło przedstawia się następująco:

  1. Odnowienia otwarte zaprojektowano na powierzchni 335,61 ha. W tym odnowienie halizn i zrębów ubiegłego okresu – 84,44 ha, zrębów bieżących 249,11 ha. Zgodnie z ustaleniami NTG do odnowienia zaprojektowano 80% powierzchni projektowanych zrębów zupełnych.
  2. Zalesienia zaprojektowano na powierzchni 2,06 ha.
  3. Odnowienia pod osłoną w drzewostanach projektowanych do użytkowania rębniami złożonymi zaprojektowano na łącznej powierzchni 570,76 ha.
  4. Odnowienia II piętra zaprojektowano na powierzchni 1,50 ha, na siedliskach Lw i LMw, jako przebudowę drzewostanów niezgodnych z TD.
  5. Dolesienie luk zaprojektowano na łącznej powierzchni 5,73 ha. Są to luki, których uproduktywnienie z gospodarczego punktu widzenia jest uzasadnione.
  6. Poprawki i uzupełnienia w uprawach i młodnikach istniejących zaprojektowano na powierzchni 1,10 ha. Do poprawek na gruntach projektowanych do odnowienia i zalesienia zgodnie z ustaleniami Komisji Założeń Planu przyjęto 10% powierzchni wszystkich projektowanych odnowień otwartych i odnowień po rębniach złożonych – 90,64 ha.
  7. Wprowadzanie podszytów nie projektowano.
  8. Pielęgnację gleby zaprojektowano w uprawach istniejących, wymagających tego zabiegu oraz na zrębach ubiegłego okresu i nieodnowionych gniazdach w KDO na łącznej powierzchni 412,78 ha.
  9. Czyszczenia wczesne zaprojektowano na uprawach założonych w ubiegłym okresie na łącznej powierzchni 289,74 ha.
  10. Czyszczenia późne zaprojektowano w młodnikach, jako jednorazowy zabieg na łącznej powierzchni 1046,24 ha. Nie projektowano czyszczeń późnych z pozyskaniem masy (CP-P).
  11. Melioracje agrotechniczne zaprojektowano na wszystkich powierzchniach projektowanych do użytkowania rębnego na łącznej powierzchni 891,78 ha

Do działu hodowli lasu należy również szkółkarstwo oraz nasiennictwo i selekcja.
Szkółkarstwo ma za zadanie wyprodukować sadzonki na potrzeby Nadleśnictwa jak również lokalnych odbiorców, z wcześniej zebranych nasion.

Nasiennictwo i selekcja obejmuje zadania związane z prowadzeniem drzewostanów nasiennych oraz ze zbiorem, przechowywaniem i przygotowaniem nasion do siewu.

 

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się 253,55 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych oraz 6 źródeł nasion dla następujących gatunków: klon zwyczajny, klon jawor, grab pospolity, czereśnia ptasia oraz lipa drobnolistna.

W Nadleśnictwie Koło zlokalizowane są dwie plantacyjne uprawy nasienne (4,61 ha So.c, 5,16 ha Md), o łącznej powierzchni 9,77 ha.

W obrębie Konin zaewidencjonowane są 2 olsze będące drzewami matecznymi.

Na terenie Nadleśnictwa Koło założono 4 bloki  upraw pochodnych (dla sosny czarnej, sosny rychtalskiej, dębu szypułkowego) o łącznej powierzchni 46,81 ha oraz jedną uprawę So.c poza blokiem w rozproszeniu o pow. 5,93.

Nadleśnictwo Koło prowadzi szkółkę leśną w oddziale 108j, 108o o powierzchni produkcyjnej 5,20 ha.