Asset Publisher
PROJEKT LASÓW SPOŁECZNYCH
PROJEKT LASÓW SPOŁECZNYCH
Zapraszamy do wspólnego dialogu o lesie w Twojej okolicy.
Konsultacje Lasów Społecznych
Zapraszamy do wspólnego dialogu o lesie w Twojej okolicy.
Spotkania konsultacyjne w sprawie lasów
Termin spotkań konsultacyjnych jest obecnie na etapie ustaleń. Poinformujemy Państwa najszybciej, jak to będzie możliwe o zmianach w tej sprawie. Za utrudnienia przepraszamy.
W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z konsultantem ds. kontaktów społecznych w naszym Nadleśnictwie:
Julia Kulińska
nr tel.: 601 259 901
e-mail: julia.kulinska@poznan.lasy.gov.pl
Do konsultantów można kierować uwagi i pytania dotyczące prowadzenia gospodarki leśnej, różnego rodzaju inicjatyw społecznych odnośnie lasów oraz chęci nawiązania współpracy w powyższych tematach.
Czym jest projekt lasów społecznych?
Projekt lasów społecznych to obszar lasów będących w zarządzie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Poznaniu, które pełnią przede wszystkim funkcje społeczne.
Są to głównie lasy znajdujące się w sąsiedztwie terenów zurbanizowanych oraz intensywnie użytkowane rekreacyjnie. Leśnicy dostosowują prace leśne, kierując się potrzebami lasu m.in. wiekiem i kondycją zdrowotną lasu, jak również zachowaniem tych obszarów oraz ich udostępnieniem lokalnej społeczności.
Nadrzędnym celem lasów o zwiększonej funkcji społecznej jest pełnienie funkcji krajobrazowych i rekreacyjnych dla okolicznych mieszkańców. Zgodnie z założeniami lasy społeczne nie są ani parkami podmiejskimi, ani rezerwatami niedostępnymi dla społeczeństwa. Prace w tych lasach będą prowadzone w sposób zmodyfikowany, z minimalnym udziałem całkowitych wycinek drzew.
Lasy społeczne priorytetowo traktują dostępność dla odwiedzających, bezpieczeństwo, możliwość rekreacji oraz zachowanie walorów krajobrazowych lasów, a nie pozyskiwanie drewna. Mimo to, w tych lasach nadal prowadzone są prace leśne, aby zapewnić ich trwałość i stabilność, szczególnie ważną w dobie zmian klimatycznych. Wyzwaniem jest pogodzenie wszystkich tych funkcji, co wymaga współpracy wielu interesariuszy, których oczekiwania bywają sprzeczne.
Do dialogu o lasach wciąż dołączają nowe podmioty, reprezentujące m.in. turystykę, łowiectwo i branżę leśną, co sprawia, że debata staje się jeszcze cenniejsza i daje szeroki obraz potrzeb związanych z lasem. Postulaty często się różnią, dlatego ważne jest, aby wypracować funkcjonalny kompromis.
“Zdajemy sobie sprawę, że nasz projekt nie jest doskonały, dlatego chcemy wsłuchać się w potrzeby różnych grup interesariuszy i z niecierpliwością czekamy na spotkania konsultacyjne, aby jeszcze lepiej poznać oczekiwania społeczne. Wierzę, że razem uda nam się wypracować model, który będzie mógł służyć również leśnikom z innych regionów kraju.
Model współpracy wypracowany z lokalnym społeczeństwem koncentruje się na trzech obszarach: konsultacjach społecznych, ocenie potencjalnych terenów lasów społecznych przez lokalnych leśników oraz szkoleniach wewnętrznych pracowników. Podejście to wpisuje się w ustalenia Ogólnopolskiej Narady o Lasach oraz zasady demokratycznego procesu decyzyjnego Unii Europejskiej. Dialog jest wzbogacany przez różne środowiska społeczne, co pozwala na uzyskanie szerokiego obrazu często sprzecznych ze sobą potrzeb i podkreśla potrzebę dążenia do funkcjonalnego kompromisu”, podsumowuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Wiesław Krzewina.