Asset Publisher Asset Publisher

Wilki w Nadleśnictwie Koło

Wilk… przez większość z nas kojarzony jako zły bohater z bajki o Czerwonym Kapturku, tak naprawdę żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka. Populacja wilka w naszym kraju liczy ponad 1200 osobników i systematycznie rośnie. To jeden z największych drapieżnych ssaków naszych lasów, wyposażony w potężne kły, silne szczęki, bardzo dobry słuch i świetny wzrok.Wilk jest zwierzęciem stadnym tworzącym tzw. watahy. Pozycja każdego osobnika w watasze jest ustalana na podstawie hierarchii. Na jej czele stoi samica (wadera) i samiec alfa (basior). Te dwa osobniki łączą się w związek na całe życie i jako jedyne z całego stada mają prawo się rozmnażać. Pozostałe osobniki to przede wszystkim potomkowie pary rodzicielskiej, które dzięki sile swoich zębów ustalają między sobą swoją pozycję. Wadera rodzi młode w wykopanej przez siebie norze, wykrocie lub w skalnej szczelinie. Karmiąc je przez pierwszy miesiąc mlekiem i nadtrawionym mięsem.


Wataha wilków to świetnie zorganizowana drużyna, stworzona do polowania. Głównym składnikiem diety tych zwierząt są jelenie i sarny, rzadziej dziki. Nie pogardzą również zwierzętami gospodarskimi, spędzając tym samym sen z powiek hodowcom. 

Do tej pory przez teren Nadleśnictwa Koło wilki wędrowały tylko samotnie i nie gościły u nas na stałe. Lecz wszystko jest na dobrej drodze aby się to zmieniło… Niebywałe nagranie prosto z Leśnictwa Kościelec wskazuje na to, że nasze wilki bardzo się lubią. Mamy nadzieję, że wilcze figle przerodzą się w coś więcej. Czekamy z niecierpliwością. Materiał filmowy w poniższym linku:

https://www.facebook.com/100064567637986/posts/pfbid09UvjXswZGJE6RNwdcVVdr1Kq1dZEDmBWAfDRzTfEp3jtxEKLihEBxM3G6XuSh4D1l/?app=fbl