Asset Publisher Asset Publisher

Świadomi zagrożenia

Na terenach leśnych Nadleśnictwa Koło obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Od kilku dni, popołudniami, wilgotność ściółki w naszej strefie prognostycznej osiąga jedynie 8% wilgotności. To tyle, ile ma kartka papieru.

Obecne warunki meteorologiczne (słoneczna i wietrzna pogoda) sprzyjają powstawaniu pożarów. Ściółka leśna szybko ulega przesuszeniu i jej wilgotność spada.

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie, a ujmując wprost ludzka „….lekkomyślność” i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Bądźmy rozważni i reagujmy na każdą sytuację mogącą być przyczyną pożaru.

Zauważyłeś pożar w lesie? Alarmuj! tel. 998 lub 112

Numer tel. PAD (Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego) Nadleśnictwa Koło: (54) 286 50 84.

Stopień zagrożenia pożarowego w lasach określa się na podstawie metody IBL.

Codziennie w godzinach 9.00 i 13.00 w wybranych punktach prognostycznych (stacjach) mierzy się wilgotność ściółki i powietrza. Stopnie określa się od 0 (brak zagrożenia) do 3 (zagrożenie duże). 

Aktualny stan zagrożenia pożarowego w polskich lasach sprawdzisz po kliknięciu w poniższą mapę. aktualnych wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu (wartość przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 poniżej 10%)

http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/