Asset Publisher Asset Publisher

Obrączkowanie bielików w Nadleśnictwie Koło

W dniu 18.05.2024 r. na terenie Nadleśnictwa Koło odbyło się obrączkowanie bielików przez przedstawiciela Komitetu Ochrony Orłów Pana Dariusza Anderwalda. Para bielików doczekała się dwójki piskląt, samca o imieniu Tinky i samicy o imieniu Winky. Maluchy są w świetnej kondycji zdrowotnej i niebawem możemy je wypatrywać na niebie. Kolejny sukces lęgowy świadczy o tym, że lasy na terenie Nadleśnictwa Koło są przyjazne bielikom.

Bielik (Haliaeetus albicilla) to majestatyczny ptak drapieżny, który od wieków fascynuje zarówno ornitologów, jak i miłośników przyrody. Bielik jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce i jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiej fauny.

Charakterystyka i wygląd

Bielik jest imponującym ptakiem o rozpiętości skrzydeł sięgającej nawet 2,5 metra i masie ciała dochodzącej do 6-7 kilogramów. Dorosłe osobniki wyróżniają się białym ogonem i jasną głową, kontrastującymi z ciemnobrązowym upierzeniem reszty ciała. Młodsze ptaki mają bardziej jednolite, brunatne upierzenie, które stopniowo zmienia się wraz z wiekiem, osiągając pełną dojrzałość po około 5-6 latach.

Siedliska i rozmieszczenie

Bieliki preferują tereny w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki czy wybrzeża morskie, gdzie łatwiej im polować na ryby, które stanowią znaczną część ich diety. W Polsce najczęściej można je spotkać w północnej i wschodniej części kraju, w regionach obfitujących w duże akweny wodne i rozległe lasy.

Zachowanie i tryb życia

Bieliki są ptakami osiadłymi, co oznacza, że zazwyczaj pozostają w pobliżu swojego terytorium przez cały rok. Budują ogromne gniazda na wysokich drzewach, które mogą być użytkowane przez wiele lat i regularnie rozbudowywane. Pary bielików są monogamiczne i tworzą trwałe związki, często na całe życie.

Ochrona i zagrożenia

W przeszłości bieliki były intensywnie tępione przez człowieka, zarówno ze względu na rzekome zagrożenie dla rybołówstwa, jak i na skutek przesądów. Na początku XX wieku liczba bielików w Polsce dramatycznie spadła. Jednak dzięki skutecznym działaniom ochronnym i zmianie podejścia do ochrony przyrody, populacja bielików zaczęła się odbudowywać. Obecnie bielik jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, a jego liczba w Polsce systematycznie rośnie.

Mimo to, bieliki nadal napotykają na różnorodne zagrożenia. Największe z nich to zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza wód, które są ich głównym źródłem pożywienia, a także utrata siedlisk spowodowana wycinką lasów i urbanizacją. Nielegalne polowania i trucizny stosowane do zwalczania innych drapieżników również stanowią poważne zagrożenie.