Asset Publisher Asset Publisher

Jak mądrze dokarmiać ptaki

Dokarmianie ptaków to ważna praktyka, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dostępność pożywienia może być ograniczona. Jest to również doskonały sposób na przyciągnięcie różnorodnych gatunków ptaków do naszych ogrodów i otoczenia.

Dlaczego dokarmiać ptaki?

Zima to okres, kiedy naturalne źródła pożywienia stają się ograniczone, a trudne warunki atmosferyczne mogą utrudniać dostęp do jedzenia. Dokarmianie ptaków dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, pomagając przetrwać trudne zimowe miesiące. To także doskonały sposób na obserwację różnorodnych gatunków ptaków w bezpośrednim otoczeniu.

Co podawać ptakom?

Przy dokarmianiu ptaków ważne jest podawanie odpowiedniego pożywienia. Mieszanki nasion, takie jak nasiona słonecznika, proso, owsa czy ziarna zbóż, są popularnym wyborem. Warto zwrócić uwagę na jakość ziaren: nie mogą być spleśniałe, zatęchłe, wilgotne. Dodatkowo, tłuszcz, np. w postaci smalcu lub orzechowego masła, dostarcza cennych kalorii, szczególnie w zimowe dni. Zdecydowanie odradzamy dokarmianie ptaków chlebem, a także innym „ludzkim” jedzeniem. Chleb nie zawiera żadnych wartościowych dla ptaków składników, ma za to mnóstwo takich, które mogą ptakom zaszkodzić. Sól powoduje u ptaków choroby nerek, może prowadzić do odwodnienia. Warto również pamiętać o podawaniu świeżej wody, zwłaszcza gdy naturalne źródła mogą być zamarznięte.

Gdzie umieścić karmnik?

Dla skutecznego dokarmiania ptaków, warto umieścić karmniki w miejscach łatwo dostępnych dla ptaków, ale jednocześnie bezpiecznych przed drapieżnikami. Karmniki mogą być zawieszone na gałęziach drzew, balustradach czy specjalnych stojakach. Ważne jest również regularne czyszczenie karmników, aby unikać rozprzestrzeniania się chorób wśród ptaków. Dobrze, aby obok karmnika znalazły się np. wysokie krzewy, wśród których ptaki mogą spokojnie zjeść lub odpocząć po jedzeniu. Jeśli montujemy karmnik na balkonie, zwróćmy uwagę, by był on umieszczony stabilnie.

Jakie ptaki możemy najczęściej spotkać w karmniku?

W kolejności od lewej: sikora bogatka, sikora modraszka, mazurek, sójka, kos, krogulec

Krogulec odwiedza karmniki, aby złowić swoją ofiarę, najczęściej są to sikory.

Wpływ dokarmiania na środowisko

Dokarmianie ptaków, choć z pozoru proste, powinno być odpowiedzialnie prowadzone. Nadmierne podawanie jednego rodzaju pożywienia może zaburzać naturalną równowagę diety ptaków. Dlatego zaleca się stosowanie różnorodnych mieszanki nasion i innych składników. Ponadto, dbanie o higienę karmników jest kluczowe, aby unikać rozprzestrzeniania się chorób.

Dokarmianie ptaków to nie tylko pomoc w przetrwaniu w trudniejszych warunkach, ale również szansa na bliższy kontakt z fascynującym światem ptaków. To prosta czynność, która przynosi wiele radości i satysfakcji każdemu miłośnikowi przyrody.

 

Tekst: Julia Kulińska (Nadleśnictwo Koło)