Lista aktualności Lista aktualności

Podpalacz w okolicach Kościelca?

Podpalacz w okolicach Kościelca? Leśnicy Nadleśnictwa Koło apelują o czujność i zwracają się o pomoc w ujęciu sprawcy pożarów lasu.

Na terenie nadzorowanym przez Nadleśnictwo Koło w Leśnictwie Kościelec (gmina Kościelec) doszło do 4 pożarów lasu.  Pożary miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca, w tym samym kompleksie leśnym, w bardzo bliskiej lokalizacji, posiadały znamiona zorganizowanego działania,  dlatego zdaniem służb leśnych i straży pożarnej  jest to celowe działanie człowieka.

  – Wszystkie pożary lasu gaszono w leśnictwie Kościelec, w kompleksie leśnym przy drodze krajowej 92, w okolicach miejscowości Dąbrowice, Tury, Trzęśniew - gmina Kościelec. Najgroźniejsze to te z piątku i niedzieli, 3 i 5 czerwca. Ich łączna powierzchnia to 70 arów. Wystąpiły w rejonie lasu z dużą ilością upraw i młodników, a więc szczególnie zagrożonym na szybkie rozprzestrzenianie się ognia.

W akcji gaszenia udział brało 8 jednostek straży pożarnej, KP PSP Koło i OSP. Z racji dużego zagrożenia pożarowego i terenu na jakim doszło do pożaru, do akcji gaszenia zadysponowano samolot patrolowo-gaśniczy Lasów Państwowych.

Wstępnie straty pożarowe wyceniono na blisko 40 tyś zł.

Nie ma mowy o przypadkowym, nieostrożnym obchodzeniu się z ogniem.  Podejrzewamy, że w tamtym rejonie działa podpalacz – mówi Ilona Żółtowska, Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Koło

Pożary zostały zgłoszone na policję. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Prosimy wszystkie osoby, które korzystają z lasów, przebywają w lasach i widzą jakieś dziwne sytuacje, osoby lub zdarzenia, które mogą świadczyć o tym, że ktoś próbuje podpalić las lub są świadkami takiego czynu, prosimy o niezwłoczne powiadomienie policji, straży pożarnej lub służby leśne.

Za umyślne podpalenie grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Pożary w okolicach miejscowości Tury (gmina Kościelec) – dodaje Ilona Żółtowska – to pożary całkowite. 16 letnie sosny spłonęły doszczętnie. Trzeba będzie ponownie odnowić las – wyjaśnia.

Nadleśnictwo przypomina, że mimo wczorajszych opadów deszczu, w lasach nadal utrzymuje się zagrożenie pożarowe.

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Koło

tel. (54) 286 56 54

kom. 691 446 061

kolo@poznan.lasy.gov.pl