Lista aktualności Lista aktualności

I POWIATOWE GRZYBOBRANIE ZA NAMI!

W dniu 05 października br. na terenie gminy Kościelec odbyło się „I Powiatowe Grzybobranie” zorganizowane przez Powiat Kolski przy współpracy z Nadleśnictwem Koło oraz Sołectwem Dąbrowice Częściowe.
 

Impreza rozpoczęła się wcześnie rano zbiórką na boisku sportowym w miejscowości Dąbrowice Częściowe. Uczestników oraz zaproszonych gości przywitał Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Koło Tomaszem Anastaziakiem, którzy podziękowali wszystkim za przybycie oraz życzyli udanego grzybobrania.

Należy zaznaczyć, że była to pierwsza tego typu impreza w powiecie kolskim, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i zapewne już na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń powiatowych.

O godzinie 9:30 zawodnicy wyruszyli do lasu, gdzie mieli trzy godziny na zebranie jak największej ilości grzybów w kategorii indywidualnej oraz drużynowej. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dwa konkursy specjalne: na największego oraz najmniejszego zebranego grzyba. Po przybyciu z lasu, komisja sędziowska przystąpiła do ważenia oraz mierzenia zebranych okazów. Zwycięzcą „I Powiatowego Grzybobrania”, zebrał 16,600 kg grzybów. W kategorii drużynowej Panowie zebrali aż 30,345 kg grzybów! Największy grzyb ważył delikatnie ponad 0,5kg, natomiast najmniejszy miał zaledwie 7mm. Dla najlepszych zawodników oraz zwycięskich drużyn przygotowano upominki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

Zainteresowani mogli zdobyć bardzo wiele cennych informacji oraz uczestniczyć w ciekawych konkursach na stoiskach przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Koło oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Kole.

Po wyczerpującym grzybobraniu przybyli mogli posilić się strażacką grochówką przygotowaną przez druhów z OSP Koło nad Wartą, ciastem drożdżowym, a także ogrzać się przy ognisku. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali wolontariusze z Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole, a także Pani Marzena Mroczek - pracownik Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, która dokonywała klasyfikacji grzybów.

 

Tekst: Ilona Żółtowska