Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ziemi i Lasu 2024

Dzień Ziemi i Lasu 2024 w Nadleśnictwie Koło
 
Dzień Ziemi i Lasu organizowany we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kole jest wyjątkową okazją, aby wspólnie celebrować nasze bogate dziedzictwo przyrodnicze i docenić niezrównaną wartość, jaką nasze lasy wnoszą do życia każdego z nas. Dzień ten w Nadleśnictwie Koło odbywa się już od 2005 roku. Święto to na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeńorganizowanych na terenie Powiatu Kolskiego.
 
W tym roku nasze spotkanie miało szczególne znaczenie, gdyż świętowaliśmy stulecie Lasów Państwowych, które przez dekady dbały o zachowanie i rozwój naszego wspólnego dobra narodowego jakim są polskie lasy. To dzięki zaangażowaniu i pracy wielu pokoleń leśników, możemy cieszyć się pięknem lasów i przyrody na terenie Nadleśnictwa Koło.
 
Tego dnia dzieci i młodzież z terenu Powiatu Kolskiego miały okazję uczestniczyć w wielu ciekawych warsztatach takich jak:
 
- budowa domków dla owadów oraz budek lęgowych,
- praca z wikliną,
- pokaz sokolników Stowarzyszenia na rzecz ochrony ptaków drapieżnych ,,Szpon”
- wiosłowanie na ergometrach dzięki Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu ,,Brdów”.
Swoje stoiska edukacyjne zorganizowały również:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Powiat Kolski,
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole,
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
- Gmina Miejska Koło,
- Geotermia Koło,
- Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kole,
- Pszczelarze Ziemi Kolskiej.
 
Naszą uroczystość uświetniał Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju oraz Manufaktura Piosenki Harcerskiej ,,WARTAKI”.
 
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę trofeów leśników Nadleśnictwa Koło, wystawę entomologiczną, wystawę fotograficzną oraz wystawę z okazji 100-lecia Lasów Państwowych
 
Wszyscy uczestnicy oraz zwycięzcy konkursu ,,Piosenki Ekologicznej", Powiatowej Olimpiady Ekologicznej oraz Biegu Terenowego ,,Leśne Zagadki" otrzymali nagrody oraz talony na przepyszne burgery z dziczyzny prosto z foodtruck'a ,,Dobre z Lasu".